Contract Item
Promo Pricing
Item Code: STCSFPFE20KT5R3
Manufacturer StarTech.com
Description
Specifications
Lead Time
Ships in 6-10 Bus Days
UNSPSC Code
Weight
1.1lb
Height
1.3in
Width
4in
Length
5in
Catalog Page Number
NEW
Application/usage
Optical Network
Brand
StarTech.com
Brand Name
StarTech.com
Category
Networking & Wi-Fi Accessories
Compatibility
MSA Compliant
Connector Type
LC
Country of Origin
China
Depth
2.6"
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmentally Friendly
Yes
Ethernet Technology
Fast Ethernet
Fiber Mode Supported
Single-Mode
Form Factor
Hot-swappable
Height
0.5"
Interfaces/Ports Details
1 x LC Duplex 100Base-BX10-D Network
Limited Warranty
3 Year
Manufacturer
Manufacturer Part Number
SFPFE20KT5R3
Manufacturer Website Address
http://www.startech.com
Media Type Supported
Optical Fiber
Network Technology
100Base-BX10-D
Packaged Quantity
1 each
Product Name
Juniper SFP-FE20KT15R13 Compatible SFP Transceiver Module - 100Base-BX10-D
Product Type
SFP (mini-GBIC)
Total Number of Ports
1
Weight (approximate)
0.16 lb
Width
0.6"