STCSATRD30CM STCSATRD30CM
STCSATRD30CM STCSATRD30CM
STCSATRD30CM STCSATRD30CM
StarTech.com 0.3 m Round SATA Cable - 11.80" SATA Data Transfer Cable for Server, Hard Drive, DVD, Computer, Storage Equipment, Storage Array - First End: 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female - Second End: 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female - 6 Gbit/s - 30 AWG - Black -
Item Code: STCSATRD30CM
More from the Manufacturer
Manufacturer StarTech.com
Description
More from the Manufacturer
Specifications
Lead Time
Ships in 6-10 Bus Days
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.31in
Width
1in
Length
8in
Catalog Page Number
NEW
American Wire Gauge
30 AWG
Brand
StarTech.com
Brand Name
StarTech.com
Cable Length
11.80"
Cable Type
SATA
Category
Networking & Wi-Fi Accessories
Color Family
Black
Connector Gender on First End
Female
Connector Gender on Second End
Female
Connector on First End Details
1 x 7-pin SATA 3.0 - Female
Connector on Second End Details
1 x 7-pin SATA 3.0 - Female
Connector Type on First End
SATA 3.0 - Female
Connector Type on Second End
SATA 3.0 - Female
Country of Origin
China
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Device Supported
Server
End of Life Manual Availability
Yes
Environmental Certification
EU RoHS
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2
Environmentally Friendly
Yes
Features
Latching Connector
Jacket Material
Polyvinyl Chloride (PVC)
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Manufacturer Part Number
SATRD30CM
Manufacturer Website Address
http://www.startech.com
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Black
Product Name
0.3 m Round SATA Cable
Product Type
Data Transfer Cable
REACH free of SVHC
Shipping Height
0.31"
Shipping Weight (Approximate)
1.12 oz
Shipping Width
5.04"
Call for price
Starting from
/
Compare
Contract Item
Promo Pricing
STCSATRD30CM STCSATRD30CM
STCSATRD30CM STCSATRD30CM
STCSATRD30CM STCSATRD30CM
Item Code: STCSATRD30CM
Manufacturer StarTech.com
Call for price
Starting from
/
Compare
Description
Specifications
Lead Time
Ships in 6-10 Bus Days
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.31in
Width
1in
Length
8in
Catalog Page Number
NEW
American Wire Gauge
30 AWG
Brand
Brand Name
Cable Length
11.80"
Cable Type
SATA
Category
Networking & Wi-Fi Accessories
Color Family
Connector Gender on First End
Connector Gender on Second End
Connector on First End Details
Connector Type on First End
Connector Type on Second End
Country of Origin
China
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Device Supported
Server
Environmental Certification
EU RoHS
Environmental Compliance
Environmentally Friendly
Features
Latching Connector
Jacket Material
Polyvinyl Chloride (PVC)
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Manufacturer Part Number
SATRD30CM
Manufacturer Website Address
http://www.startech.com
Packaged Quantity
1 each
Product Color
Product Name
0.3 m Round SATA Cable
Product Type
Data Transfer Cable
REACH free of SVHC
Shipping Height
0.31"
Shipping Weight (Approximate)
1.12 oz
Shipping Width
5.04"